HISTORIE

 

Počátky ochotnického divadla ve Starovičkách je nutno hledat již na počátku 19. století. První písemná zmínka o divadelním představení pochází z r. 1886, kdy o Vánocích byla sehrána hra pro děti ,,Pastuškové“ od Zavadila. Ochotníci ve Starovičkách hrávali nejen divadelní představení, ale i krátké humorné scénky při zábavách. Výtěžek ze vstupného byl mnohokrát použit ve prospěch školních dětí.

Činnost starovičských divadelníků nebyla přerušena ani počátkem 20. století. Téměř každým rokem připravili jedno až dvě představení. Většina herců byla členy několika sdružení, jejichž činnost se vzájemně narušovala. Proto byl v r. 1926 založen divadelní kroužek, sdružující zájemce o divadlo z členů Sboru dobrovolných hasičů a Místního odboru Národní jednoty. Byl nazván ,,Vzdělávacím kroužkem“ a hned prvním rokem bylo odehráno pět představení. Různorodost zájmů vedla r. 1927 k rozpadu Vzdělávacího kroužku.

Část křesťansky orientované mládeže založila r. 1928 Sdružení venkovské omladiny. I když ,,Omladina“ divadelní představení občas sehrála, tradici rozvíjel především republikánský dorost. Jejich činnost je obdivuhodná – za deset let sehrála 42 divadelních představení. Výběr her byl určován podle příležitosti při jaké měly být uváděny. V repertoáru nesměla chybět ,,Maryša“ ani ,,Lucerna“ . Zdejší divadelníci si troufli i na operetu. Divadelní představení se setkávala s velkým zájmem diváků a pro republikánský dorost znamenala i pravidelný finanční příjem, který byl použit na pořízení jeviště, opony, kulis a dalších divadelních potřeb.

Úspěšné období však stále více ochromovala válečná hrozba. V r. 1938 byly divadelní aktivity zcela zastaveny. Ve válečném období byly zábavy a podobné aktivity zakázány, přesto však Národní souručenství sehrálo v r. 1941 a 1943 divadelní představení.

Po válce začal navazovat na úspěšnou divadelní tradici zdejší Sbor dobrovolných hasičů. Tito sehráli až pět představení za rok. V r. 1948 s nástupem komunistické strany bylo dosaženo úplného ochromení divadelní činnosti ve Starovičkách. Nadšení a zkušení ochotníci ztratili chuť k další činnosti.

Pokus o oživení divadla byl r. 1952. Nebyla to však vhodná doba pro podobnou zábavu. Řada obětavých ochotníků byla označena za ,,vlastizrádce a kulaky“ ,z nichž mnozí byli vězněni. Slavná éra ochotnického divadla ve Starovičkách definitivně skončila.

Pro zlepšení situace a za účelem udržení divadelní tradice zakoupil r. 1952 místní národní výbor loutkové divadlo. Ještě tentýž rok bylo sehráno pro děti 9 loutkových představení a následující rok dokonce 12. Od té doby byl zájem stále menší, až divadlo upadlo zcela v zapomnění.

Půl století se nehrálo ve Starovičkách ochotnické divadlo. S nápadem znovuoživení slavné divadelní tradice přišla v r. 1997 Lenka Lacinová v květnu při tradičním setkání rodáků a jubilantů. V krátké době se podařilo sehnat téměř 30 odvážných ochotníků, kteří se pustili do realizace smělého nápadu. 6. Září 1997 poprvé předstupuje obnovený divadelní spolek před domácí publikum s divadelní hrou Babička od Boženy Němcové. Tak se začala psát novodobá historie ochotnického divadla ve Starovičkách.

V r. 2000 – na přelomu nového století a také tisíciletí, se ochotníci dohodli pro název spolku a to ,,KADET“ . Tento název vychází z přezdívky pro tuto vesnici, která sahá až do minulých století. Kadet tak úspěšně navázal na divadelní tradici ve Starovičkách. Každým rokem nacvičí novou divadelní hru, která má vždy premiéru v místním kulturním domě a pak následuje několik repríz v okolních obcích. Doufejme, že ochotníky neopustí chuť a elán, a tak ,,prkna co znamenají svět“ nepřijdou ve Starovičkách v zapomnění.

(zdroj: TRNĚNÝ, Zdeněk. Starovičky: historie a současnost. Rosice: Pro obec Starovičky vydalo nakl. Gloria, 2005. ISBN 80-86760-17-0)

Zakupte si knižní publikaci ALMANACH 

z pera Anny Haluzové

k dostání na ObÚ ve Starovičkách